Results

2014 Lubber's Cup Regatta - Spring Lake, MI (2000 meters)

Women's Novice 8 - 2nd Place

      P. Wong (cox), H. Tracy, M. Rutenbeck, S. Tomlinson, L. Culver, S. Schroller, A. Elison, J. Stiewig, A. Bence

Women's Novice 4 - 2nd Place

      Mixed Lineups

Men's Novice 4 - 4th Place

      Mixed Lineups

2013 Denver Indoor Rowing Championships - Denver, CO

Women's 1 Hour Race - 1st Place (12345 m)

      G. Heinz

2014 Frosbite Regatta - Wichita, KS

Women's Varsity 4+

      A Boat - 13th Place (14:34)

      B Boat - 11th Place (13:13)

Womens Varsity 8+ - 6thPlace (11:07)

Men's Novice 4+ - 12th Place (11:43)

Men's Varsity 4+ - 13th Place (11:27)

Mixed 8+ - 12th Place (11:01)

      

2014 Stroklahoma - Oklahoma City, OK (2000 meters)

Women's Novice 8 - 3rd Place

      P. Wong (cox), H.Tracy, M. Rutenbeck, S. Tomlinson, L. Culver, S. Schroller, A. Chevalier, J. Stiewig, A. Bence

Women's Novice 4 - 4th Place

      P. Nease (cox), H. Tracy, M. Rutenbeck, S. Tomlinson, L. Culver

Men's Novice 4 - 2nd Place

      R. Bieganski (Mixed lineups) M. Brothers, J. Dockery, D. Steiner, R. Kurtz, K. Reynolds

2015 Frostbite Regatta - Wichita, KS

Women's Varsity 4+ - 7th Place (11:02)

Women's Varsity 8+ - 5th Place (10:31)

Men's Novice 4+

      A Boat - 7th Place (10:12)

      B Boat - 10th Place (10:29)

Men's Novice 8+ - 2nd Place (9:11)

Men's Varsity 4+ - 10th Place (10:29)

Mixed 8+ - 5th Place (9:53)

2016 Lake Shawnee Spring Classic - Topeka, KS

Women's Novice 4+ - 4th Place (8:52.58)

      S. Lines (cox), C. Franklin, M. Baldwin, A. Visocky, J. Jones

Women's Varsity 4+ - 3rd Place (8:19.53)

      S. Lines (cox), H. Tracy, A. Shaughnessy, D. Palm, C. Ungerman

Women's Varsity 8+ - 3rd (7:52.66)

      C. Heath (cox), H. Tracy, A. Shaughnessy, D. Palm, C. Ungerman, C. Franklin, M. Baldwin, A. Visocky, J. Jones

Men's Novice 4+ - 2nd (8:02.64)

      C. Heath (cox), P. Fritter, C. Mullett, A. Licalsi, C. Boudreau

Men's Novice 8+ - 3rd (7:22.70)

      C. Heath (cox), A. Kortum, E. Finer, P. Fritter, A. McElderry, A. Licalsi, C. Mullett, C. Steuben, C. Boudreau

Men's Varsity 4+ - A: 3rd (9:02.36)/ B: 6th (9:47.72)

      A: S. Lines (cox), D. Abeyta, E. Finer, M. DeMatteo, A. McElderry

      B: C. Heath (cox), A. Kortum, T. Opp, C. Steuben, J. Dokter

Men's Varsity 8+ - 6th (7:35.85)

      S. Lines (cox), D. Abeyta, E. Finer, M. DeMatteo, A. McElderry, A. Kortum, T. Opp, C. Steuben, J. Dokter

2017 Denver Indoor Rowing Championship - Denver, CO

Mens Collegiate Open 2000m, Ages 18-29

      N. Goddard - 1st (6:36.7)

      E. Finer - 3rd (7:01.3)

      T. Opp - 4th (7:01.5)

      P. Fritter - 5th (7:11.5)

      D. Abeyta - 8th (7:18.7)

      M. DeMatteo - 9th (7:20.5)

Women's Collegiate Lwt 2000m, Ages 18-29

      B. Young - 2nd (8:52.7)

Men's Novice 1000m, Ages 19-99

      N. Goddard - 1st (3:09.4)

      R. Langston - 2nd (3:20.6)

Men's Open 1000m, Ages 19-99

      A. McElderry - 1st (3:13.9)

      T. Opp - 2nd (3:21.6)

      P. Fritter - 3rd (3:24.6)

      C. Mullett - 4th (3:25.2)

      D. Abeyta - 5th (3:26.7)

      A. Licalsi - 6th (3:38.6)

Women's Novice 1000m, Ages 19-99

      B. Young - 1st (4:12.2)

      E. Paradis - 2nd (4:13.5)

Women's Open 1000m, Ages 19-99

      A. Shaughnessy - 1st (4:07.2)

Men's Open 500m, Ages 19-29

      E. Finer - 2nd (1:27.5)

      A. McElderry - 3rd (1:28.3)

      R. Langston - 4th (1:28.6)

      N. Goddard - 5th (1:30.0)

      T. Opp - 6th (1:30.2)

      M. DeMatteo - 7th (1:31.2)

      P. Fritter - 8th (1:31.8)

      C. Mullett - 9th (1:34.9)

Men's Lwt 500m, Ages 19-29

      D. Abeyta - 1st (1:33.1)

      A. Licalsi - 2nd (1:40.7)

Women's Open 500m, Ages 19-29

      A. Shaughnessy - 3rd (1:52.5)

      B. Young - 5th (1:58.9)

      E. Paradis - 6th (2:01.9)

2017 American Collegiate Rowing Association National Championships - Gainesville, GA

Results Coming Soon!

2016 Frostbite Regatta - Wichita, KS

Women's Novice 4+ - A: 2nd (11:31)/ B: 5th (11:47)

      A: S. Leach (cox), K. Carlson, T. Anderson, R. Hannemann, B. Young

      B: R. Tovar (cox), A. Curran, K. Breding, E. Paradis, S. Guay

Women's Novice 8+ - 5th (10:28)

      R. Tovar (cox), A. Curran, K. Breding, E. Paradis, S. Guay, R. Hannemann, B. Young, K. Carlson, T. Anderson

Women's Varsity 4+ - A: 8th (10:54)/ B: 11th (11:21)

      A: S. Leach (cox), H. Tracy, A. Shaughnessy, D. Palm, C. Ungerman

      B: R. Tovar (cox), C. Franklin, M. Baldwin, A. Visocky, J. Jones

Women's Varsity 8+ - 6th (10:07)

      R. Tovar (cox), H. Tracy, A. Shaughnessy, D. Palm, C. Ungerman, C. Franklin, M. Baldwin, A. Visocky, J. Jones

Men's Novice 4+ - A: 6th (9:45)/ B: 2nd (9:33)

      A: S. Leach (cox), A. Licalsi, C. Mullett, T. Newport, T. Benke

      B: R. Tovar (cox), C. Doogan, N. Goddard, R. Langston, J. Dokter

Men's Novice 8+ - 1st (8:40)

      R. Tovar (cox), C. Doogan, N. Goddard, R. Langston, J. Dokter, A. Licalsi, C. Mullett, T. Newport, T. Benke

Men's Varsity 4+ - A/B 

      A: S. Leach (cox), D. Abeyta, E. Finer, C. Doogan, N. Goddard

      B: R. Tovar (cox), M. DeMatteo, A. McElderry, C. Westbrook, T. Opp

Men's Varsity 8+ - 4th (8:40)

      S. Leach (cox), D. Abeyta, E. Finer, P. Fritter, J. Dokter, M. DeMatteo, A. McElderry, C. Westbrook, T. Opp

2016 Denver Indoor Rowing Championship - Denver, CO

Men's Collegiate Open 2000m

      T. Opp - 3rd (7:05.0)

      D. Abeyta - 5th (7:22.4)

Men's Collegiate Novice 2000m

      E. Finer - 2nd (7:00.4)

      P. Fritter - 5th (7:23.8)

Men's Collegiate Lwt 2000m

      R. Trikha - 3rd (7:33.5)

Men's Collegiate Lwt Novice 2000m

      C. Boudreau - 1st (7:32.0)

Women's Collegiate Open 2000m

      H. Tracy - 2nd (7:57.1)

      A. Shaughnessy - 4th (8:25.1)

Women's Collegiate Novice 2000m

      M. Oliver - 1st (8:26.3)

      C. Franklin - 2nd (8:47.9)

Men's Collegiate Novice 1000m

      A. McElderry - 1st (3:19.4)

      A. Kortum - 2nd (3:23.4)

      C. Boudreau - 3rd (3:32.2)

      C. Mullett - 4th (3:36.6)

Men's Collegiate Open 1000m

      T. Opp - 2nd (3:19.7)

      M. DeMatteo - 3rd (3:20.8)

      D. Abeyta - 4th (3:28.8)

      R. Trikha - 5th (3:35.7)

Women's Collegiate Open 1000m

      H. Tracy - 1st (3:52.6)

      A. Shaughnessy - 2nd (4:05.5)

Men's 500m, Ages 19-29

      P. Fritter - 2nd (1:30.5)

      A. McElderry - 3rd (1:31.6)

      M. DeMatteo - 4th (1:32.5)

      T. Opp - 6th (1:34.9)

      A. Kortum - 7th (1:36.8)

Men's Lwt 500m, Ages 19-29

      D. Abeyta - 1st (1:33.4)

      R. Trikha - 2nd (1:39.9)

      C. Boudreau - 3rd (1:40.2)

      C. Mullett - 4th (1:44.0)

Women's 500m, Ages 19-29

      H. Tracy - 2nd (1:49.2)

      A. Shaughnessy - 3rd (1:53.4)

Women's Lwt 500m, Ages 19-29

      C. Franklin - 1st (2:00.0)

2014 Denver Indoor Rowing Championships - Denver, CO

Men's Collegiate 2000m

      C. Smith - 5th Place (7:07.6)

      T. Gillespie - 6th Place (7:17.3)

      D. Steiner - 7th Place (7:38.9)

2013 Frostbite Regatta - Wichita, KS (2750 Meters)

Women's Novice 8 - 3rd Place (10:15)

      J. Bryant (cox), H. Tracy, M. Rutenbeck, S. Horecky, L. Culver, S. Tomlinson, L. Gabourel, S. Schroller, A. Schmidt

Women's Novice 4 - A: 2nd Place (11:25)/ B: 9th Place (13:09)

      A: R. Bieganski (cox), H. Tracy, M. Rutenbeck, S. Horecky, L. Culver

      B: P. Wong (cox), S. Tomlinson, L. Gabourel, S. Schroller, A. Bence

Men's Novice 8 - 4th Place (10:54, 9:34 w/o penalties)

Men's Novice 4 - A: 4th Place (9:35)/ B: 9th Place (10:26)

      A: C. Eaton (cox), M. Powers, J. Dockery, M. Brothers, T. Gillespie

      B: P. Wong (cox), K. Reynolds, D. Steiner, U. Bandukda, A. Hopkins

Mixed Open 8 - 5th Place (10:00)

      J. Bryant (cox), S. Horecky, A. Schmidt, J. Brucker, J. Dockery, M. Powers, T. Gillespie, S. Tomlinson, A. Bence